Bemutatkozás

Kedves Látogató!

Sok szeretettel köszöntjük Önt a Gárdonyi Óvoda Dinnyési Tagóvodájának honlapján, ahol megismerheti óvodánkat.
Intézményünk a Velencei-tó partján elterülő Gárdony város Dinnyési településrészén található, a Dinnyési Fertő Természetvédelmi Terület tőszomszédságában.

Az óvoda eredetileg két csoportos, de 2017 óta egy szükségcsoporttal bővült, így jelenleg 80 kisgyermek befogadására alkalmas. Csoportjaink jelenleg kis létszámmal működnek ( 20-25 fővel ), így családias hangulat jellemzi mindennapi életünket. 

Fontosnak tartjuk, hogy ebben a falusias környezetben a gyerekek minél több időt töltsenek a szabad levegőn, egyrészt az óvoda két udvarán, másrészt a természetvédelmi területen történő sétákon.

Kiemelt nevelési feladatunkként a néphagyományőrzést és a környezeti nevelést jelöltük ki , melyet beépítünk mindennapi életünkbe. A gyermekek legfontosabb tevékenységének a játékot tartjuk, így ebbe integráljuk bele a képességek és készségek fejlesztését. A fejlesztő játékok alkalmazásával sokoldalú ismeretszerzésben részesítjük a gyerekeket.

Óvodai életünket segítő fejlesztő szakemberek: logopédus  és fejlesztő pedagógus. Lehetőség van néptáncon és református hittanon is részt venni.

Szeretettel várjuk Önöket és gyermekeiket gyermekközpontú óvodánkban, ahol fontosnak tartjuk hagyományainkat és a környezetünk szeretetét és védelmét.
Amit még rólunk tudni érdemes…

Óvodánk elkötelezte magát a néphagyomány megőrzése és ápolása mellett. Fontosnak tartjuk a jeles napok „megünneplését”, a hozzá kapcsolódó népszokások, játékok felelevenítését. Ebben nagy segítségünkre van néptáncoktató tanár bácsink, aki már több, mint 25 éve foglalkozik óvodásainkkal. Az óvodában három nagy ünnepünk van, amely a családok illetve Gárdony-Dinnyés apraja-nagyja felé nyilvános. Az első a szeptember végi Mihály-napi vásárunk, a következő a decemberi Falukarácsony, melyet a Hagyományőrző Központ előtti téren rendezünk a falu lakosaival, és a harmadik a május végi Évzáró-ballagásunk az óvoda udvarán. A Évzáró délelőttjén a ballagó gyerekeinket a népmesei elemekből felépített mesés próbatétel várja a dinnyési Fertőn. Mindhárom rendezvényünkön törekszünk a néphagyományokat feleleveníteni és megismertetni játékos formában a gyerekekkel. Év közben még számos népszokást játszunk el: vásározás, állatok behajtása,farsang, betlehemezés, Lucázás, pünkösdölés illetve lakodalmas.

Másik kiemelt feladatunk a környezeti nevelés, amihez kapcsolódóan nagy hangsúlyt fektetünk az egészséges életmódra. A gyerekek naponta legalább egy órát a szabad levegőn tartózkodnak és a délelőtt folyamán minden nap kapnak friss gyümölcsöt vagy zöldséget. Az udvaron használható futóbiciklikkel szeretnénk segíteni a mielőbbi biciklihasználat elsajátítását, hiszen sokan az óvodába is kerékpárral járnak. A gyerekek gyakran segítenek az udvari munkákban: a levelek összeszedésében, gereblyézésben, a dió és mogyoró gyűjtésében, az udvar rendben tartásában.

A szemét szelektív gyűjtésére már a csoportszobában rászoktatjuk a gyerekeket, a papírokat a helységben elhelyezett külön edénybe gyűjtjük. A gyerekek újrafelhasznált papírra rajzolnak, a játékkatalógusokon és újságokon gyakorolják az ollóhasználatot.

Évente kétszer (tavasszal és ősszel) kirándulni megyünk a gyerekekkel. Törekszünk megismertetni velük a környék természeti látnivalóit, hiszen a Velencei-tó és a Velencei-hegység számos kirándulási lehetőséget biztosít. A séták, buszos kirándulások és a biciklitúrák alkalmával lehetőség nyílik a gyerekek közlekedéskultúrájának kialakítására és fejlesztésére, valamint a környezet megóvására és szeretetére nevelésére. Célunk, hogy a gyermekek, a lakóhelyükhöz erősen kötődő, természeti és társadalmi értékeket megbecsülő felnőtté váljanak.

A környezeti nevelés részeként telente madáretetőket készítünk a gyerekekkel. Óvodánk udvarán madárházak is elhelyezésre kerültek, melyeket egy dinnyési természetvédelmi őr figyel a gyerekek bevonásával. Minden évben az ő jóvoltából a Dinnyési Fertőn madárgyűrűzésen is részt veszünk, ahol a gyerekek engedhetik vissza a madarakat a természetbe.

INTÉZMÉNY RÖVID BEMUTATÁSA
 
  • Az óvoda hivatalos neve: Gárdonyi Óvoda Dinnyési Tagóvodája
  • Címünk: 2485 Gárdony – Dinnyés, Vörösmarty utca 1.
  • Jelenlegi férőhelyünk: 80 fő
  • Jelenlegi létszámunk: 65 fő
  • Székhely intézményünk: Gárdonyi óvoda 2484 Agárd, Óvoda utca 25.
  • Fenntartónk: Gárdony Város Önkormányzata.

Dinnyés, Gárdony nyugati csücskében található, a városrészben több mint 1000 lakos él. Az óvoda a falusias hangulatot árasztó városrész nyugati szélén a Vörösmarty utcában található a Dinnyési Fertő természetvédelmi területe tőszomszédságában. Az épület egy részében korábban a település iskolája kapott helyet egy tanítói szolgálati lakással kiegészítve. 1982-ben átépítés után nyitotta meg kapuit az iskola helyén az óvoda, mely 1984-ben újabb csoportszobával és kiszolgáló helységekkel bővült, ekkor vált kétcsoportos óvodává intézményünk.

A 2013. telén történő felújítás után az addigi szolgálati lakás átépítésre került, így itt kialakítottak egy tornaszobát hozzátartozó öltözővel, felnőtt és gyerek mosdóval, és mozgáskorlátozott mosdóval valamint közlekedővel.

2017 őszétől az intézmény ezen részében egy szükségcsoport került kialakításra, mivel városi szinten úgy megnövekedett az óvodás gyermekek létszáma, hogy a meglévő férőhelyekkel teljesíthetetlen volt a törvényi előírás. A tornaszoba így csoportszoba lett, a mozgáskorlátozott mosdót a lányok, a gyermekmosdót a fiúk vették birtokba.
Mindkét rész egybenyitásával egy közel 400 m2-es intézmény jött létre.
2014 nyara óta sok korszerűsítéssel tették komfortosabbá, energiatakarékosabbá és gazdaságossá óvodánkat:
  • új külső nyílászárókat kapott az épület a külső szigeteléssel együtt;
  • kicserélték az elektromos vezetékeket;
  • korszerű kazánra cserélték a régi gázkazánt;
  • a konyha új szellőző berendezést kapott;
  • két napkollektort szereltek fel a tetőre;
  • felújították két gyermekmosdónkat, mosókonyhát, felnőtt mosdót (ezek új burkolatot kaptak, teljes vízvezeték és szennyvízvezeték csere történt);
  • a közlekedő egy része is új burkolatot kapott;
  • a két „régi” csoportszoba és az egyik gyermeköltöző új lamináltpadló burkolatot kapott;
  • mindkét csoportszobába új beépített szekrények kerültek beszerelésre;
  • a vizesblokk felújításakor ezek ajtajai is cserére kerültek.

2021. év elején a fenntartó napelemek felszerelésével tette környezetbaráttá és gazdaságosabbá óvodánk működését.

Elmondhatjuk, hogy immár hét éve szépen folyamatosan megújul óvodánk. A csoportszobáink jól felszereltek, sok fejlesztőjáték áll a gyerekek rendelkezésére.

A konyhánk tálalókonyhaként működik.
Az óvoda két udvarral rendelkezik, területük összesen 2000 m2. Az eredeti nagy udvaron két csoport osztozik, a szükség csoportunkhoz is tartozik egy kisebb udvar.

Intézményünkben jelenleg 10-en dolgoznak napi szinten  és ehhez csatlakoznak azok az utazó pedagógusok, akik segítik és kiegészítik munkánkat.

A  munkánkat több külső munkatárs is segíti:
  • utazó logopédus,
  • utazó fejlesztő pedagógus.
Őket a Pedagógiai Szakszolgálat Gárdonyi Tagintézménye delegálja hozzánk, akikkel jó kapcsolatot ápolunk.

Egyéb szakemberek is érkeznek hozzánk, így néphagyományőrző óvodaként néptáncoktató tanárbácsi és református hittannal való megismerkedésre református lelkészasszony.

Minden külsős segítőtársunk nagy elkötelezettséggel érkezik hozzánk és lelkiismeretesen, segítőkészen egészítik ki a mi munkánkat.